ساخت گلدان بونسای

 

قسمت اول: گلدان سیمانی

چند روز پیش بود که به خاطر علاقه شخصی خودم به ساخت گلدان و با توجه به شرایط درختان بونسای و همچنین مطلب آموزشی که در یک سایت آموزش بونسای خوانده بودم تصمیم به ساخت اولین گلدان گرفتم.

در اون مطلب از کاغذ روزنامه و سیمان و یه ماده پلیمری برای ساخت گلدان استفاده شده بود. ولی من با یه سری تغیرات جزئی تصمیم گرفتم این گلدان رو (که اولین تجربه من در این زمینه بود) به خاطر نبوغ سرشار ایرانی خودم، با مخلوطی از گچ و سیمان سیاه بسازم. علت انتخاب این ماده هم این بود که وجود گچ درسیمان به خاطر زودگرفتن یه حالت خمیر مانند به مخلوط میده و میشه باهاش کار کرد و اونو به شکلی که میخواستم در بیارم.

پس دست به کار شدم و برای قدم اول انتخاب یه ظرف برای این کار رو ضروری دیدم. برای این کار یه ظرف یک بار مصرف کوچیک و کم عمق که دارای تزئینات کمی در حاشیه خودش بود رو انتخاب کردم و بعد مخلوط گچ و سیمان رو به نسبت مساوی آماده کردم و خوب مخلوط کردم. در ابتدا ته ظرف رو با دوغاب آماده شده یه لایه نازک ریختم و اون رو صاف کردم. بعدش با دست افتادم به جونش و از دوغاب به دیواره های جانبی ظرف مالیدم و کم کم دیواره رو ضخیم تر کردم تا به شکل و ضخامت مورد نظر رسید.

بعد از اتمام کار اون رو چند روز کنار گذاشتم و بهش فرصت خشک شدن دادم. بعداز خشک شدن هم باید با مته ته ظرف رو سوراخ کنیم برای خروج آب اضافی گلدان، نتیجه شد اینی که دارید میبینید. فکر کنم برای اولین بار بد نبود.

البته میشد از خود این ظرف هم استفاده کرد ولی چون تصمیم ساخت داشتم و میخواستم اون رو تجربه کنم بهتر دیدم که اون رو بسازم.
/ 0 نظر / 49 بازدید