ساخت گلدان بونسای 2

قسمت دوم: وسایل لازم

در مسیر بروز نبوغ نهفته خودم و برای ارضای حس علاقه شدیدم برای ساخت سفال، تصمیم به ساخت یک گلدان بونسای از جنس سفال گرفتم. برای همین اول از همه یه خورده تحقیق و مطالعه و سوال و جواب رو برای جلوگیری از ضایع شدن و سرخوردگی ناشی از خراب کاری، واجب دیدم و به مطالعه و کندوکاو در مطالب پرداختم. بالاخره بعد از کلی دکترا گرفتن در زمینه سفال و ذوق و شوق و افتخار به وجود خودم، کارم رو شروع کردم.

اولین کاری که برای این امر لازم دیدم، جمع و جور کردن یه سری وسیله بود که بتونم با اون روی سفال کار کنم. برای صاف کردن و سوراخ کاری و برش و نگهداری قسمتهای مختلف و بقیه چیزا. برای همین یه سری مواد و وسایل رو که مطمئن بودم از این به بعد دیگه نمیشه از اونا برای کارای خونه کمک گرفت از توی خونه جمع کردم و با این کار کلی خونه رو سر و سامون دادم.

چیزایی که لازم داشتم یه کاردک فلزی بود، تخته چوب یا سنگ برای زیر دست که روی اون کار رو قرار بدی. کلا وقتی ما ایرانیا برای کاری قصد میکنه هیچی جلودارمون نیست و یه روزه همه چی رو مهیا میکنیم. یه تکه سنگ ساختمانی و یه شیشه رو از خرت و پرتهای توی انباری پیدا کردم و تمیزشون کردم. دیگه چند تا چوب نازک که برای کناره های کار به درد میخوره و یه خورده سیم ضخیم و یه ظرف برای دوغاب کنار دست سفالگر عزیز و البته یه وردنه اعلا که من به جای اون، یه تیکه لوله پولیکای باریک رو بریدم و کاتر یا همون تیغ موکت بری و البته از همه مهمتر که داشت یادم میرفت، خاک رس به مقدار لازم که این یکی رو هم از یه مصالح فروشی نزدیک خونه تهیه کردم. بعد چند تا شابلون هم با نبوغ سرشار خودم درست کردم که از این به بعد حاشیه گلدونهای سفالی رو باهاش تزئین کنم. برای این کار یه تیکه طلق آوردم و با اره مویی یه سری شکل و شمایل روش در آوردم که بشه در کناره های کار از اونا استفاده کرد. و شد اینی که الان در محضرتون هست.

 

بعد از این کار طاقت فرسا که به طور کلی چشم و دستم رو از کار انداخت، نوبت رسید به ساخت چند تا قالب برای گلدونهای کوچولوی خودم. این رو هم اضافه کنم که من قبلا یه جاهایی از ساخت گلدون بونسای یه چیزایی دیده بودم و با این زمینه این قالبها که فکر کنم یه طرح ابتکاری بود رو ساختم. در ابتدا برای قالبها باید چند تا ظرف پیدا میکردم. با جستجو توی خونه چند تا ظرف به شکلهای مختلف پیدا کردم که میشد ازش به عنوان یه قالب استفاده کرد. بعد توی همه رو از دوغاب گچ پر کردم و یک روز اجازه دادم که کمی خشک بشند. بعد هم با یه کم فشار به ته ظرف اونا رو در آوردم و این بار برای خشک شدن نهایی به زیر بخاری منتقل کردم.

خب حالا دیگه همه چیز آماده ساخت گلدون بود به جز مهمترینش که مونده برای آخر کار، یعنی کوره پخت سفال که این قسمتش بمونه برای بعد توضیح میدم.

(منبع: وبلاگ قدیمی خودم که به دلیل مشکلات کار در بلاگفا، به این وبلاگ منتقل شد.)


/ 0 نظر / 36 بازدید