ساخت گلدان بونسای 3

قسمت سوم: کار با سفال

اول برای ساخت تیکه های گلدون که اینجا ما به روش تیکه چسبونی درست میکنیم باید یه خورده گل ورز داده شده رو بین دو لایه پلاستیک با وردنه یا هرچیز شبیه اون، نازک و صاف کنید (صخامت حدود نیم تا یک سانتیمتر) و بعد با استفاده از کاردک یا چاقو اون رو به شکل ورقه های باریک به اندازه ارتفاع گلدان ببرید (با اینا باید لبه های گلدانتون رو درست کنید). بعد یه تیکه گل رو دوباره بین دولایه پلاستیک دیگه نازک میکنیم و به اندازه کف گلدان (به اندازه قالب مورد استفاده) برش میزنیم.

حالا برای ساخت گلدان سفالی قالب گچی رو وارونه روی میز کار قرار میدیم و ورقه های نازک گل آماده و برش داده شده رو دور اون قالب به صورت کامل روی گچ قالب میچسبونیم. بعد هم تیکه ای که برای کف گلدان آماده کردیم رو روی اون قالب قرار میدیم و با خیس کردن و دست کشیدن روی اون تیکه ها رو به هم میچسبونیم. بعد از اتمام کار و کامل شدن این مرحله باید سطح خارجی گلدان رو صاف و یکدست کنیم. برای این کار من از شابلونهایی که آماده کرده بودم استفاده کردم و دور گلدون رو کامل صاف کردم و یکی دوتا انحنا و گوشه براش گذاشتم. بعد وقت اضافه کردن تزئینات و پایه ها و سوراخ زهکش و چند سوراخ برای سیم بندی تنه و احیانا شاخه ها هست که برای پایه من خودم دستی اونو درست کردم ولی میتونید با استفاده از همون گلی که با وردنه صاف کرده بودید هم پایه رو بسازید. بعد با خیس کردن سطح زیر گلدان اونا رو به هم بچسبونید. لبه های گلدان هم با شابلونها و یا دست صاف و یکدست کنید. این مرحله خیلی به هنر و ظرافت و صبر و حوصله و یه خورده خلاقیت نیاز داره که من هیچ کدوم رو نداشتم.

فقط یادتون باشه برای این کارا اصلا عجله نکنید. با حوصله کارو انجام بدید و هروقت گل داشت رطوبتش رو از دست میداد یه خورده آب روش اسپری کنید.

بعد از اتمام کار باید یه نیم ساعتی کار رو به همون صورت بذارید تا خودش رو یه کم بگیره و کمی سفت بشه بعد با دقت و بدون اینکه به دیواره های گلدان فشار زیادی وارد بشه باید دور سفال رو بگیرید و از قالب گچی در بیارید تا فرایند خشک شدنش بهتر انجام بشه. وقتی این کارو کردید ارزش این قالبهای گچی رو بیشتر متوجه میشید.

این اولین نمونه کار سفالی من بود که از کارم تقریبا راضی بودم با اینکه صددرصد ایراداتی هم داره که سعی میکنم در تجربه های بعدی برطرف بشه.

 

گلدان آماده شده رو روی یه صفحه سنگ یا چوب قرار بدید و روی اون یه لایه پلاستیک بندازید و روزی یکی دوبار پلاستیک رو برای ده دقیقه ای بردارید و دوباره بذارید روش تا خشک شدنش خیلی آهسته صورت بگیره و از ایجاد ترک در سفال جلوگیری بشه.

بعد از خشک شدن کامل گلدان، اگه لازم بود با یه سمباده نرم (پوساب) سطح خارجی گلدان رو صاف و یکدست کنید.

حالا میریم برای پخت سفال، این گلدونها باید بسته به نوع خاک و درصد مواد تشکیل دهنده ای که دارند، با درجه حرارت مختلفی از 900 درجه برای گل های قرمز تا 1200 درجه برای گل های سفید، پخته بشند.

اینش دیگه بمونه برای پست بعدی. چون خودم هم دارم آمادش میکنم. تا ببینیم چی از آب در میاد

(منبع: وبلاگ قدیمی خودم که به علت مشکلات کار در بلاگفا تعطیل شد.)

/ 0 نظر / 55 بازدید